Talbot Heath
Contact

Staff

Our school is filled with dedicated staff. See below for our staff lists across all our schools.

View our key staff biographies

 

Senior Leadership Team

 

NamePosition
Mrs Angharad HollowayHead
Mrs Cat StoneDeputy Head and Head of Pastoral
Mrs Sally Weber-SpokesHead of Junior School
Mrs Liz PughDeputy Head of Junior School
Mrs Helen  ChapleoAssistant Head Teaching & Learning
Ian  CradickAssistant Head, Academic Management
Martin GibsonAssistant Head, Curriculum and Progress
Chris EvansDirector of Support Services
Gerry IvesDirector of Finance

 

Junior School Staff

Teaching 
Mrs S Weber-SpokesHead of Junior School
Mrs L PughDeputy Head of Junior School / SENDCO Independent/Interdisciplinary Learning coordinator
Mrs S BreezeMaths Co-ordinator
Mrs C DaviesScience Co-ordinator
Mrs F RawlingsEco Co-ordinator
Mrs G WalrondJunior Department Teacher
Ms J O’CarrollEnglish Co-ordinator and Junior Department Teacher
Mrs C DimentKS1 Co-ordinator
Mrs S VerstagePre-Prep Department Teacher
Miss S WalkerPre Prep Department Teacher
Mrs A PidgleyEarly Years Co-ordinator
  
Teaching Assistants 
Mrs S Andrews 
Mrs D Bianchi 
Mrs J Bridgland 
Mrs J Brown 
Mrs M Churchill 
Mrs N French 
Mrs H Morris 
Mrs H Turton 
Mrs J Wallace 
Mrs H Woolnough 
Miss V Rose 
Mrs C Clothier 
  
Classroom Assistant 
Miss A Hope 

 

Senior School Staff

Teaching 
Mrs A HollowayHead
Mrs C StoneDeputy Head (Pastoral), Biology
Mrs E Atkins

Geography*, Able, Gifted and Talented Co-ordinator, Interdisciplinary Learning for Senior School

Mrs S BakerHumanities*, PSE/Oxbridge/History, Secretary for Guild of Help
Miss N BaylisLearning Support Officer
Mrs C BoyingtonEnglish/EFL
Mrs L BurganPE
Mr A ButcherEnglish/Classics
Mrs S CampPE
Mr R CastroSpanish*
Mrs H ChapleoAssistant Head responsible for Teaching and Learning, Geography
Miss V CoatesArt *
Miss J CollinsScience/Biology/Head of Careers
Mr I CradickAssistant Head responsible for Academic Management, Physics
Mrs S DavidsonDrama/English
Miss R DysonMathematics
Mrs L EgfordPE
Mlle M GaillardFrench
Mr M GibsonAssistant Head responsible for Curriculum and Progress, Science*/Biology
Ms R GillinghamScience Med Soc Co-ordinator
Ms L GueganFrench/Spanish
Miss J HarrisMathematics
Miss C HarrisonScience/Chemistry* Duke of Edinburgh Co-Ordinator
Mr A HillCreative Arts/Music*
Ms K HorganEconomics*/ Business Studies
Ms A JennerChemistry
Dr H JollyPsychology
Miss A KingReligious Studies*/PSE Charity Fundraising
Mrs A KlemzModern & Classical Languages* / French
Miss A LarmanClassics
Mrs H LukeScience/Biology
Mrs T MagrathEnglish*/Head of Sixth Form
Miss L MarksPE*
Mrs D MatthewsFrench/Spanish
Mrs J MaynardMathematics*
Mrs K McDonaldTheatre Studies*
Mrs C McGregorPE
Mrs L MillwardGeography
Mrs J MoranFood Technology*
Mrs R NewcombePE
Mrs K PottenMathematics
Mr J ReidyICT*/Business Studies
Mrs C SalisburyMathematics/EPQ Co-ordinator
Miss F SaundersHistory*
Mrs N SmartFrench
Ms S SymonsClassics*
Mrs H TeuberTextiles*
Ms E Wallace-AbbottPhysics*/Science
Mrs N WakelingEnglish
Ms T WebbArt
Miss E WilliamsMusic
Ms I Gallardo ArrésSpanish Assistant

Indicates Head of Faculty/Department *

Support Staff

Senior School Office
Mrs D Flynn - PA to Head / HR Admin / Office Manager
Mrs C Stout - Administration Assistant
Mrs K Wills - Admissions Officer

Junior School Office
Mrs K Chantry - Office Manager/PA to Junior Head
Mrs J Parkin - Administration Assistant

Accounts Office
Mr G Ives - Director of Finance 
Mrs A Miller - Finance Assistant
Mrs L Martin - Senior Finance Assistant
Mrs D Fuller - Senior Finance Assistant
Mrs H O'Shea - Public Relations / Events / Marketing Manager

Reprographics & Media Department
Mr S Annett - Reprographics, Website & Media Manager    
Mrs G Hashtroudi - Reprographics & Media Assistant
Mrs L Lacey - Desktop Publisher & Assistant Web Editor

Technicians
Mrs D Browning - Science Technician
Ms C Harger - Science Technician
Mrs P Warburton Science Technician
Mrs S Burgas - Art Technician

ICT
Mr A Lewis - Network Manager

Mini Bus Drivers
Mr I Blakey - Transport Manager
Mr A Booth - Assistant Transport Manager
Mr A Elsom - Minibus Driver
Mr T Kohler - Minibus Driver
Mr D McDonald - Minibus Driver
Mr R Painter - Minibus Driver
Mr R Oakley - Minibus Driver
Mr D Martin - Minibus Driver
Mr S Swan - Minibus Driver
Mr S J Sansom - Minibus Driver
Mr R Sulivan - Minibus Driver
Mr M Bradley - Minibus Driver

Speech Training
Ms D Tendler

Librarian
Mrs W Hartly

E-Learning Manager
Mrs J Maule
Mr A Blake - ICT Junior Assistant

School Nurses
Mrs S Osborn
Mrs S Tan
Mrs V Balmforth (Health Care)

Boarding House
Mrs S Starkie - Senior Housemistress
Miss D Hornsby - Deputy Housemistress
Miss E Dyer - Boarding House Assistant
Miss S Barnett - Boarding House Assistant

Peripatetic Staff
Mrs J Atkinson - Singing
Mrs S Bolter - Saxophone
Mr T Cheesman - Guitar
Mr S Hanson - Piano
Mr P Humphries - Brass
Mrs G Malpass-Stocks - Clarinet
Mrs K Keats - Cello
Mrs L Robinson - Flute
Mr S Tucker - Piano/Organ
Mr D Waller - Drums

Holroyd Howe
Mrs B Smith - Cleaning Supervisor
Mr D Hancock - Chef Manager

Site Team
Mr C Evans - Director of Support Services
Mr P Ridings - Residential Caretaker
Mr C Thomas - Caretaker
Mr M Stirling - Head Groundsman
Mr R Downton - Groundsman
Mr R Worthy - Site Manager
Mr L Cole - Maintenance Assistant
Mr S Hamlet - Maintenance Assistant/Groundsman